K letošnímu výročí 30. let od začátku Sametové revoluce probíhala na sociálních sítích výzva Nejvíc véček – rekord pro listopad 89. Jejím cílem bylo vytvořit co nejvíce fotek se symbolem svobody, takzvaným „véčkem“, jako čest památce poslednímu československému a prvnímu českému prezidentovi, panu Václavu Havlovi. Politologický klub se proto rozhodl do této výzvy zapojit a několik našich členů k rekordu přispělo. Co znamená 17. listopad pro ty, kteří ho znají již jen z vyprávění?

DSC_2096

Kateřina Adámková, studentka prvního ročníku oboru Politologie a veřejná politika

„17.11. začíná být v posledních letech důležitější více než kdy jindy. Jen těžko se dá vyčíslit, jakou hodnotu má tento čin pro novou éru, do které se naše generace narodila.“

Tomáš Novotný, student prvního ročníku oboru Politologie a veřejná politika

 „17. listopadu 1989 je den, kdy naši rodiče a prarodiče ukázali, že jim není lhostejná jejich a naše budoucnost. Je to skvělý důkaz, že prostý lid může něco změnit. Nesmíme na osobnosti tohoto významného dne zapomenout.“ 

DSC_2149

Marek Boňko, student třetího ročníku oboru Politologie a mezinárodní vztahy a bývalý místopředseda Politologického klubu

„Budoucnost patří mladým. 17. listopadu 1989 si studenti vybojovali dlouho upíranou svobodnou budoucnost. Teď je na nás, abychom ji bránili a nenechali si ji vzít.“

DSC_2153

Kateřina Martincová, studentka prvního ročníku oboru Politologie a veřejná politika

„Výsledek událostí 17. listopadu je pro mě možností sama o sobě svobodně rozhodovat a být zodpovědná za své štěstí.“

DSC_2427 (kopie)

Tomáš Boukal, student čtvrtého ročníku oboru Politologie a mezinárodní vztahy na IPS a oboru Ekonomie a finance na IES a předseda Politologického klubu

„Znovunabytí svobody začalo před 30 lety aktivním zapojením občanů do veřejné sféry. Tím nám všem byla dána příležitost. Příležitost se svobodně zapojovat do veřejného dění a spoluvytvářet tak naší budoucnost. Této možnosti bychom se neměli stranit, nýbrž jí aktivně využívat. Listopad 1989 tak vnímám slovem příležitost.“

DSC_2456

Tomáš Kouba, student druhého ročníku oboru Politologie a mezinárodní vztahy a místopředseda Politologického klubu

„Den boje za svobodu a demokracii pro mě znamená vítězství. Vítězství, které Čechy stálo mnoho sil a já si vážím toho, že mohu nyní slavit 30 let od Sametové revoluce. Nikdo z mých vrstevníků sice tuto událost nezažil, ale přesto věřím, že je důležité si ji mezi mladými připomínat a zajímat se o ni.“

DSC_2460

Bára Pilná, studentka prvního ročníku oboru Politologie a mezinárodní vztahy

„17. listopad pro mě představuje něco naprosto jedinečného, něco neopakovatelného a úžasného. Přestože doba nesvobody je již 30 let pryč, 17. listopad spojuje dodnes. A je to právě to spojení, spojení lidí, myšlenek a také spojení sil a odvahy, které dokázalo nejen studenty dovést k tomu, co my musíme teď bránit, aby jejich snaha nepřišla nazmar.“

DSC_2572

Martin Bláha, student prvního ročníku oboru Politologie a veřejná politika na IPS a oboru Mediální studia na IKSŽ  a předseda PR sekce Politologického klubu

„Ačkoliv jsem sametovou revoluci nezažil, vážím si svobody a možností, které díky ní mám. Jsem vděčný za možnost cestovat a věřím, že oběti lidí perzekuovaných režimem nikdy nebudou zapomenuty.“

DSC_2585

Andrea Skřivánková, studentka druhého ročníku oboru Politologie a mezinárodní vztahy a předsedkyně Společenské sekce Politologického klubu

„Sametová revoluce se stala symbolem boje za svobodu a základní lidská práva, která byla českému, resp. československému, národu dlouho odpírána. Vážím si možnosti se svobodně rozhodovat, cestovat a toho, že se nemusím bát mít svůj názor. Výročí událostí okolo 17. listopadu je pro mě tedy i připomínkou toho, že by se tato volnost neměla pro nás stát samozřejmostí a měli bychom ji stále ochraňovat.“

DSC_2594

Eliška Halaštová, studentka třetího ročníku oboru Politologie a veřejná politika a předsedkyně Akademické sekce Politologického klubu

„Při příležitosti výročí 30 let od Sametové revoluce bych popřála celé své generaci, aby ze svobody, kterou máme, nevyvozovala jen benefity ale i zodpovědnost vůči celé společnosti a budoucnosti této země.“

DSC_2610

Jan Hlaváč, student druhého ročníku oboru Politologie a veřejná politika a místopředseda Politologického klubu

„Sametová revoluce byla začátkem nového vývoje naší země. Jsem vděčný za možnosti, které nyní máme a pevně věřím, že odkaz revoluce přetrvá i pro budoucí generace.“

DSC_2625

Kateřina Tisová, studentka třetího ročníku oboru Politologie a veřejná politika

„Sedmnáctý listopad pro mě symbolizuje především studentstvo a sílu v jeho odvaze a odhodlání postavit se za ideály, kterým věří. Třicáté výročí pádu totality pak považuji za dobrou příležitost k zamyšlení se nad tím, které z tehdejších studentských ideálů se nám nedaří naplnit, a co každý z nás může udělat pro to, aby tomu bylo jinak.“

DSC_5073

Tomáš Čáp, student druhého ročníku oboru Politologie a mezinárodní vztahy a předseda VES sekce Politologického klubu

„Děkuji za možnosti, které mi listopad dal, že si můžu vybrat práci, školu a místo, kde chci žít. Chci vyjádřit obdiv všem, kteří měli odvahu a postavili se zrůdnému režimu čelem a nikdy neohnuli hřbet. Doufám, že tahle krásná svobodná doba vydrží a čeká nás zářná budoucnost.“

DSC_5102

Kristián Perlín, bývalý student oboru Politologie a veřejná politika

„Konec tyranie, konec trápení, konec diktatury. Konec nekonečnýho čekání ve frontě na maso, konec hrubýho toaleťáku, kterej spíš připomínal šmirglpapír, konec ustavičnýho strachu, jestli mě soused neudal kvůli těm řečem, co jsem vykládal včera v hospodě. Začátek vlády lidu a svobody, které bychom si měli vážit a nenechat se o ni připravit. “