Filip Skřička, absolvent IPS, Oddělení styků s veřejností Kanceláře prezidenta republiky.

“IPS mi určitě dalo vhled do určitých témat, které mě před nástupem do studia zajímaly, ale znalosti o nich jsem měl povrchní. Myslím, že se to dá jen těžko vyjádřit nějak přesněji, kolik jsem se toho na vysoké škole naučil. Člověk se pohybuje v prostředí, kde má stejně neustále pocit, že toho ví málo oproti spolužákům, vyučujícím, odborníkům, knihám… Pak vás ale škola vyplivne zase zpět do reálného světa a zjistíte, že přece jen znáte pár věcí, které ostatní neznají a že máte čím přispět do debaty. A samozřejmě IPS vděčím za kamarády a skvělé kontakty, možnosti a rozhled. Bez toho bych jen těžko mohl dělat to, co dělám. A co mi IPS vzalo? Snad jen čas, který bych ale stejně strávil někde na gauči, takže to tak ani neberu.”

“V současnosti pracuji v Oddělení styku s veřejností Kanceláře prezidenta republiky. Naší hlavní náplní, jak už z názvu vyplývá, je zajišťovat kontakt s občany. Máme na starost agendu korespondence, často se snažíme nalézt řešení vážných i méně vážných problémů lidí, kteří se obrací na pana prezidenta. Také organizujeme exkurze v prostorech KPR pro širokou veřejnost, dny otevřených dveří na Pražském hradě a podobné akce. Já konkrétně ještě spravuji oficiální profily KPR na sociálních sítích.”

“O svém zaměstnání to říká asi každý, takže už se z toho stalo klišé. Ale já si opravdu myslím, že je to až neuvěřitelně zajímavá a rozmanitá práce, navzdory tomu, že je to “jen” pozice úředníka ve státní správě. S negativními názory se setkávám denně, to už k práci na sociálních sítích a obecně v oblasti mezilidské komunikace patří. Ale i to beru jako zkušenost, kterou bych jinde nezískal. Jestli jsem se tu totiž něco naučil, tak je to fakt, že svět opravdu není černobílý. Když se mě kamarádi zeptají na mou práci, mám radost, protože diskuze je nesmírně důležitá, pokud nechceme dál přispívat k hloubení příkopů. Říkám jim, že Kancelář prezidenta republiky letos oslavuje 100 let od svého vzniku, byla svědkem změny režimů a změny prezidentů a nehledě na personální obsazení tu stále je a má svou důležitou roli v našem politickém prostředí. Vnímám ji tedy stále jako instituci se silnou tradicí – a z úcty k té tradici a pro její dobré jméno se já snažím pracovat.”

Humans of IPS je série krátkých rozhovorů se zajímavými studenty, absolventy, vyučujícími a zaměstnanci z Institutu politologických studií FSV UK. Těšit se na ně můžete každý čtvrtek odpoledne zde na webu a také na našem Facebooku.

Text: Martin Bláha
Foto: Tomáš Kouba