Volby jsou svátkem demokracie. Každé dva roky se obměňuje třetina Senátu a společně do krajských zastupitelstev se do části naší horní komory volí také letos. Politologický klub Fakulty sociálních věd proto zorganizoval debatu kandidátů do Senátu v obvodu č. 21. Pozvání do debaty přijal Michael Žantovský, který kandiduje za TOP 09, ODS, STAN s podporou SNK ED, Václav Láska nominován KDU-ČSL a Zelenými s podporou Pirátů, hnutí Senátor 21 a LES a Jan Kubín z hnutí CESTA. Ostatní kandidáti na pozvání buď nereagovali nebo se z účasti omluvili. 

zleva: Filip Pluhař, Michael Žantovský, Václav Láska a Jan Kubín

Hned na úvod debaty se moderátor Filip Pluhař zeptal, jak by Michael Žantovský chtěl v případě zvolení z postu senátora zvrátit narůstající polarizaci společnosti a tvorbu přehrad mezi jednotlivými skupinami obyvatel. “Pro mě je to věc spoluodpovědnosti za naší svobodu a demokracii, za naši zemi a cestu, kterou jsem pomáhal otevírat před 30 lety. A pálí mě to o to víc, protože Česko se nevyvíjí dobrým směrem.” odpověděl mu bývalý mluvčí prvního českého prezidenta Václava Havla. “Jak většina z vás tuší, ocitáme se uprostřed hluboké hospodářské, společenské a morální krize, kterou spoluzavinila nezodpovědná a populistická politika a kterou může vyřešit jen politika, jenž se hlásí k zodpovědnosti.” doplnil Žantovský s tím, že problémy volebního obvodu Prahy 5 je nejen druhá vlna koronakrize, ale také například doprava či nedostatek prostředků pro celoživotní vzdělávání.

Dotkli jsme se také tématu důležitosti Senátu, jež bývá v poslední době zpochybňována například i hlavními politickými představiteli našeho státu. “Stoupající počet lidí, co chtějí zrušit Senát souvisí se zvyšující se popularitou stran, kterým vadí. Přesto podle průzkumu Českého rozhlasu ho 53 % respondentů za zbytečný nepovažuje. ” vysvětluje Láska. “Kdysi říkával Petr Pithart, že Senát je instituce, která v dobách míru není vidět, ale v dobách, kdy se někdo snaží bořit demokratické základy naší země, tak se postaví na odpor a vyroste jako zeď. A to přesně myslím, že současný Senát také udělal. ”

Kandidáti během debaty vedli spor o novém stavebním zákoně, který v srpnu schválila vláda. Michael Žantovský si stěžoval na to, že v Česku trvá stavební řízení příliš dlouho. “Česko je žebříčku na 158. místě na světě co se rychlosti stavebního procesu týče. Tím se ocitáme na světové periferii. Proto bych rád prosadil nový stavební zákon, který by tento proces zrychlil a zároveň podporoval zodpovědné stavby.” 

Láska tento argument označil za nesmysl. Podle něj je to pouze PR developerů a rychlost stavebního řízení není možné srovnat napříč zeměmi. “Rychlost stavby je velmi často způsobená developery, kteří cpou stavby tam, kam se nevejdou ani budovy, ani lidé. Místní se poté logicky brání ve zdlouhavých soudních sporech,” reagoval na Žantovského.

Podle Kubína však zrychlení stavebního řízení ceny nemovitostí nesníží. Jako hlavní problém zákona vnímá podobně jako Václav Láska to, že jej sepisovali developeři.

Celý záznam debaty můžete zhlédnout na Youtube kanále Politologický klub FSV UK.

Text: Jiří Komárek a Bára Pilná
Foto: Tomáš Novotný