Obhajující senátor za obvod č. 21, zakladatel senátorského klubu Senátor 21 či navrhovatel ústavní žaloby na prezidenta republiky. To je Václav Láska.

Foto: facebook Václava Lásky

Jaký je váš názor na situaci, kdy v jednom volebním obvodu proti sobě stojí 2 silní kandidáti z řad opozice, tedy vy a pan Žantovský? Neměla by spíše opozice vyslyšet žádosti o sjednocování?

„Začnu s tím, že já s tím nemůžu nic dělat. Já svůj mandát obhajuji a musím ho obhajovat v obvodě, kde jsem teď 6 let pracoval a v podstatě musím čekat na to, kdo mě vyzve na souboj. A když mě někdo vyzve, tak já nebudu brečet, že je to takový nebo onaký kandidát. Já to musím přijmout a ten souboj podstoupit. Kdybych říkal cokoliv jiného, tak by to mohlo být zbytečně plačtivé a já nejsem plačtivý člověk. Já beru věci tak, jak jsou. Byl jsem vyzván na souboj silnými soupeři, koneckonců je to politická soutěž a nikdo mi nedá nic zadarmo. Tak jsem to přijmul a chci vyhrát.“ 

Vy svůj mandát obhajujete, je to proto, že vás ta práce tolik baví, nebo spíše cítíte povinnost tvořit určitou opozici vůči dnešní vládě a poslanecké sněmovně?

„Tím, že svůj mandát obhajuji, tak jsem v jiné pozici. Takže moje motivace je zejména pokračovat v té práci, která mě baví a kterou, doufám, jsem dělal dobře. Jestli jsem ji dělal dobře, zjistíme až po volbách, které pro sebe vnímám jako takové vysvědčení. Ta práce mě baví jak na plénu Senátu, kde se mi před dvěma lety podařilo ustavit nový senátní klub pro liberální demokraty – Senátor 21, kde sedí šest úžasných lidí, kteří si mě vybrali za předsedu klubu. Tato pozice je velice zajímavá a pestrá a já bych v ní chtěl pokračovat. Stejně tak mě baví práce v zahraničním výboru, kde se věnuji zejména lidských právům. Baví mě neustále do pléna senátu i do výboru přinášet téma ochrany lidských práv a snažím se šířit myšlenku, že v politice ČR musí mít lidská práva minimálně stejnou úroveň a důležitost jako ekonomické zájmy. Můžeme sledovat, jak v podání politiky Pražského hradu, tak někdy i v podání politiky pana premiéra, že se nás snaží přesvědčit o tom, že v mezinárodní politice jsou na prvním místě ekonomické zájmy a potom až někde za nimi lidská práva. Já si to nemyslím a využívám svou pozici v zahraničním výboru k tomu, abych dokazoval, že je to jinak. A taky mě velice baví práce v mém volebním obvodu, kde mám spoustu rozdělané práce ve vztahu k developerům.“

Jaký je váš názor na Mikuláše Mináře a jeho vyjádření ohledně vstupu do politiky?

„Každý může vstoupit do politiky, jak chce. Naopak vítám, když občanští aktivisté řeknou, že mají na to stát se politiky, protože to není žádná sranda se předhodit a jdou do toho. Zároveň každý si má právo vybrat, jakou chce cestu vstupu do politiky. Může vstoupit do stávající strany, nebo si založit novou stranu. Je to úplně na něm. Za to nemůže nikdo nikoho kritizovat. Jediné, co k tomu lze říct je, že pokud se Mikuláš Minář stane politikem, tak se dostane pod drobnohled lidí a ti budou konfrontovat jeho činy s jeho slovy. Před ním je teď úkol, a to vysvětlit situaci, kdy uplynulý rok nebo dva apeloval na spojování politických subjektů a stran do voleb proti Andreji Babišovi. Zdá se, že to strany vyslyšely a určitá snaha vytvořit koalice nebo jiná předvolební spojení tu jsou. Do této situace Mikuláš Minář přichází s úmyslem založení nového subjektu. Tento, na první pohled patrný, rozpor mezi slovy a činy musí vysvětlit. Koneckonců pokud se z něj stane politik, tak to bude muset dělat často. Pokud dokáže vysvětlovat své činy a svá slova, tak se stane politikem.“ 

Do roku 2010 jste působil v organizaci Transparency International, jakou roli má podle vás organizace tohoto typu v dnešní společnosti? 

„Neziskové organizace, konkrétně tyto watchdogové, mají velmi důležitou roli, protože jsou součástí demokracie a kontrolních mechanismů. Dokud jsem byl v Transparency, tak ta jejich role byla o něco jednodušší v tom, že takových subjektů bylo relativně málo, byli jasně čitelné a měli svoji úlohu. Později se s watchdogovými organizacemi začalo bojovat tak, že si každý zakládal svoji. Takže dnes, a to není případ Transparency, ta si stále drží svojí roli, naleznete spoustu protikorupčních organizací, které jsou založeny korupčníky anebo vyloženě mají prokorupční charakter. Tím ale velice škodí těm opravdu protikorupčním. Dnes si na protikorupčníka hraje každý a není to jen dnes, ten efekt byl už dávno, někdy po vzniku opoziční smlouvy. Tehdy byl například David Rath obrovský bojovník proti korupci.“

Politologický klub FSV UK pořádal 28. září 2020 předvolební debatu kandidátů do senátu v obvodu č. 21. Pozvání přijal Michael Žantovský (TOP 09, ODS, STAN, SNK ED), Václav Láska (Senátor 21, LES) a Jan Kubín (CESTA). Záznam debaty je možné zhlédnout zde. Reportáž je možné nalézt v předchozím příspěvku.

Text: Lucie Hegerová