Marek Boňko, student Institutu politologických studií FSV UK, předseda Politologického klubu FSV UK.

“Dosavadní studium na IPS mi dalo mnoho věcí, mnoho nových znalostí, mnoho nových kontaktů, přátel a zážitků, a dokonce už i bakalářský titul. Upřímně, když jsem se na IPS hlásil, tak jsem netušil, jaké to studium bude. Už ve třeťáku na střední škole jsem věděl, že moje další studium bude zaměřené na sociální/humanitní vědy, ale o studiu politologie na Institutu politologických studií, potažmo o Fakultě sociálních věd jsem neměl vůbec tušení. Jak jsem se nakonec o fakultě dozvěděl, to už si popravdě nepamatuji, ale jsem opravdu rád, že mě, pravděpodobně osud, zavál tím správným směrem. Hned od cesty na seznamovací kurz s Politologickým klubem do Horního Poříčí v roce 2017, jsem věděl, že nudit se rozhodně nebudu. Zároveň si myslím, že mi IPS zatím nic zásadního nevzalo a klady výrazně převažují nad všemi zápory. Jen času je trochu méně, než bývalo, ale kdo v dnešní době nebojuje s časem.”

“V PK jsem od začátku studia, tedy od října 2017. Začínal jsem v PR sekci, která se stará o všechny sociální sítě spolku a postupně jsem byl zvolen i do samotného spolkového vedení. V roce 2018 jsem byl zvolen do funkce místopředsedy pro mezi spolkovou komunikaci, která, jak již název napovídá, spočívala v komunikaci a kooperaci s dalšími fakultními, univerzitními a republikovými spolky, což mě velmi obohatilo a seznámil jsem se díky tomu s ohromným množstvím zajímavých lidí a navázal spoustu cenných kontaktů. No a v červnu 2020 jsem byl zvolen předsedou celého Politologického klubu a jsem v této funkci letos již druhým rokem. Byť spolku minulé akademické roky dost komplikovala pandemie Covidu (a všichni doufáme, že se situace už tak nezhorší), jsem rád, že se nám stále dařilo pořádat spoustu skvělých akcí, zejména akademických debat. Snad nepřeháním, když řeknu, že PK je v dnešní době největší spolek na Fakultě sociálních věd a je jedním z velmi viditelných studentských spolků na Univerzitě Karlově.”

“Všechny role, do kterých jsem se dostal se vlastně točí nebo jsem se do nich dostal právě díky spolku. Zmínil bych určitě spolek Stužák, sdružující studenty různých sociálních a humanitních oborů, kteří chtějí předávat svoje znalosti středoškolským studentům skrze pořádání interaktivních workshopů. Rozhodně se jedná o skvělou zkušenost, protože se díky tomu můžeme podívat i mimo svoji bublinu, třeba na učňáky, a vyzkoušet si roli toho učitele v praxi. V senátech mě zatím oficiálně potkat nemůžete, členem nejsem a nikdy jsem přímo nekandidoval. Dost jsem se ale zapojil do volebních kampaní, které tady na FSV jsou opravdu hutné. První volby, kde jsem ve spolupráci s několika aktivními nadšenci dělal práci takového Máry Prchala, dopadly skvěle. Poslední volby už takovým úspěchem nebyly, ale určitě jsem si z nich odnesl skvělou zkušenost. To mě nakonec přiválo k Akademickému senátu celé univerzity, kde jsem dva roky působil jako člen sociální komise. Chystám se ale zkusit kandidovat na senátorský post do AS UK, takže uvidíme jak v listopadu takzvaně „voliči rozdají karty“. Určitě doporučuji, aby se studenti o dění na fakultním a univerzitním senátu zajímali, protože se tam často probírají věci, které ovlivňují jejich studium.”

“Do budoucna určitě plánuji dodělat magistra a pak uvidím. Myslím si, že studium na IPS ti nedá mantinely, které by tě omezovaly v tom, co bys mohl po studiu dělat, ale záleží především na tom, jakým směrem při anebo po škole vykročíš a pro co se nadchneš. Momentálně mě to nejvíce táhne k reálné politice, ale upřímně se mi tyhle preference „vysněného povolání“ od prváku změnily tolikrát, že kdybych teď jmenoval, za několik let se tomu budu určitě hodně smát.”

Humans of IPS je série krátkých rozhovorů se zajímavými studenty, absolventy, vyučujícími a zaměstnanci z Institutu politologických studií FSV UK. Těšit se na ně můžete každou středu odpoledne zde na webu a také na našem Facebooku.

Text: Silvie Žižková
Foto: Tomáš Kouba