Téměř tři semestry trvalo, než studenti vysokých škol opět zaplnili posluchárny a studovny. Svou jedinečnou příležitost k uspořádání off-line debaty si nenechala ujít ani Akademická sekce Politologického klubu. První školní den zimního semestru, 29. září 2021, uspořádala debatu se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky, Martinem Klusem.

Martin Klus je politologem a politikem, který po studiu politologie na Trnavské univerzitě v Trnavě a Univerzitě Mateja Bela v Bánské Bystrici působil jako vysokoškolský pedagog, později i na pozici prorektora UMB. V politice se objevil v roce 2010 v komunálních volbách. Větší úspěch zaznamenal v roce 2014, když získal mandát poslance městského zastupitelstva. V roce 2016 kandidoval za stranu Sloboda a solidarita (SaS) a stal se poslancem Národní rady Slovenské republiky. Od roku 2020 zastává pozici státního tajemníka Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky.

Mimořádnost debaty, která spočívala v ojedinělosti off-line režimu po dlouhé covidové pauze i v atraktivitě samotného hosta, potvrdil fakt, že posluchárna, kde debata probíhala, byla téměř zaplněna.

Moderátorského křesla se ujal člen Politologického klubu, Ladislav Franko. V úvodu debaty Martin Klus hovořil o slovech předsedkyně Evropské komise, Ursuly von der Leyenové, která jej zaujala. Vyzdvihnul především myšlenku větší solidarity, která byla potřebná ke zvládnutí covidové pandemie i výsledky Evropské unie v proočkovanosti obyvatelstva. Dále hovořil o dvou vlajkových projektech Evropské unie. Tím prvním je Next generation EU, což je plán na podporu ekonomiky po pandemii. Finanční prostředky z tohoto projektu by měly být použity především pro zlepšení zelené politiky Evropské unie a digitalizaci. To jsou hlavní témata, ve kterých by Evropská unie chtěla být světovým lídrem. Martin Klus to zakončil slovy: “Ja som rád, že Next Generation EÚ máme a teraz je veľkou výzvou ako pre Česko tak pre Slovensko ale tak isto pre 25 členských štátov – využiť tie prostriedky takým spôsobom. My na Slovensku sme experti v tom, že je využívame, časť peňazí do rôznych sídiel čiernych štruktúr a toto už za žiadnych okolností nemôžeme dopustiť.”

Druhým projektem je European Green Deal, ve kterém Martin Klus upozornil na ekonomickou transformaci, která bude nezbytná k naplnění takového závazku, a která bude v nejbližší době naše ekonomiky bolet. Na druhou stranu je nezbytná k tomu, abychom mohli odevzdat Evropu v lepším stavu, než jsme ji našli.

“Ja si myslím, že sme vo vojne, od roku 2017 nás ruská vojenská doktrína označila ako nepriateľov a keď sa pozrieme na systém hybridnej vojny, tak je to presne to, čo tu máme.odpověděl Martin Klus na otázku týkající se bezpečnosti a hrozeb, kterým Evropská unie čelí. Dále také zmínil válečný stav na Ukrajině a upozornil, že se to může stát kterémukoliv státu a z toho důvodu je přesvědčený, že dodržování mezinárodního práva je to, co může zajistit mírový vývoj na evropském kontinentu.

Podle Martina Kluse je imigrace na Slovensku velkým tématem. “Krajina akou je Slovensko sa prvýkrát v histórii stala krajinou imigrantov a nie emigrantov. Myslím si, že sa s tým musíme naučiť nejako žiť a nevnímať migráciu len ako problém, ale možno ako riešenie niektorých problémov, ktoré nás v budúcnosti čakajú…” Téma migrace ještě doplnila otázka studentky, která se ptala na situaci na Slovensku ohledně přijetí afghánských uprchlíků. “Ja osobne som zástancom tej takzvanej salámovej metódy a rozdeliť to na tri časti: ilegálnej migrácie, legálna migrácia, azylové bývanie.”

Na závěr akce dostali prostor samotní studenti, kteří příležitosti využili a položili Martinu Klusovi několik dotazů týkajících se například odcházející kancléřky Merkelové, fungování Visegrádské skupiny nebo nezájmu mladých lidí o politiku. “Ja si veľmi prajem, aby mladí ľudia začali kandidovať do miest a obcí, z ktorých pochádza. Nebojte sa, bežte do toho, možno vás prvýkrát nezvolia, po druhej vás nezvolia, ale ak máte zaujímavé myšlienky a viete ich prezentovať, práve komunálne politika je ideálne miesto, kde začať svoju kariéru. Aj ja som tak začínal. A ukážte svetu, že chcete meniť veci k lepšiemu.”

Text: Michaela Nováčková