ikona superdebata

Superdebata 2017: Česká republika na rozcestí

19. dubna 2017 se na půdě Univerzity Karlovy uskutečnila akce Politologického klubu s názvem Superdebata: Česká republika na rozcestí. Superdebata se odehrála v Modré posluchárně v Celetné ulici a byla rozdělena do dvou bloků. Prvního bloku se zúčastnili nejvyšší představitelé českých parlamentních politických stran: Andrej Babiš, Pavel Bělobrádek, Miroslav Kalousek, Tomio Okamura, Vojtěch Filip a Zbyněk Stanjura. Druhého bloku se pak zúčastnili tři čeští expremiéři – Petr Pithart, Vladimír Špidla a Jiří Paroubek. Celou akci moderoval Michael Rozsypal z Českého rozhlasu Plus.

Již před debatou jsme evidovali obrovský zájem z řad studentů, veřejnosti i médií. Kapacita Modré posluchárny, která činí 240 míst na sezení, byla zaplněna za pouhou minutu a půl po spuštění registračního formuláře. Drtivou většinu tvořili studenti naší univerzity, zbylá místa obsadila veřejnost.

První blok se dle očekávání stal tou poněkud mediálně atraktivnější částí Superdebaty. Rozprava začala diskusí o politickém systému České republiky a potenciálních ústavních změnách. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek, lídr opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura se shodli na výroku, že zavedení přímé volby prezidenta bylo chybou. Andrej Babiš apeloval zejména na efektivnější legislativní proces a jednací řád Sněmovny. Podle něj je problematické i koaliční vládnutí, preferoval by spíše většinový politický systém. Lídr SPD Tomio Okamura se shodl s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem ohledně obecného zákona o referendu. Dle nich je velkou chybou, že podobný zákon ještě nebyl přijat. Celou půlhodinu pak tvořily dotazy z publika, které se dotkly širokého spektra témat. Největší slovní přestřelka se odehrála mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem v otázce nezdaněných korunových dluhopisů. Ministr financí svedl odpovědnost za problém s korunovými dluhopisy na premiéra Bohuslava Sobotku a Miroslava Kalouska, ten jej na oplátku označil za podvodníka. Všichni hosté s výjimkou Tomia Okamury se po dotazu z publika shodli na tom, že nepodpoří zavedení povinné vojenské služby.

Superdebata se těšila opravdu mimořádné mediální pozornosti. Celá akce byla přenášena online díky společnosti Seznam.cz – debatu tímto způsobem vidělo více než 200 000 diváků. O debatě referovalo mnoho internetových zpravodajských portálů i tištěných deníků, mezi něž patří aktualne.cz, seznam.cz, idnes.cz, novinky.cz, Právo, Hospodářské noviny a další. Témata, která na Superdebatě zazněla, se stala hlavní náplní pro politické komentátory po celý následující týden. Od všech politiků zazněly také velmi zajímavé postoje a plány do budoucna, které byly před volbami i díky naší debatě vyřčeny poprvé.

Většina mediální pozornosti se upírala čistě na první blok, nicméně velmi úspěšně proběhl i blok druhý. Zde se všichni tři bývalí expremiéři překvapivě otevřeně vyjadřovali k minulosti i k současnosti. Úspěšně se pustili do retrospektivního zhodnocení svého vládnutí a uchýlili se i ke kritice současných problémů, zejména tedy ke kritice politiky ministra financí Andreje Babiše. Jiří Paroubek nevyloučil, že se v politice bude v budoucnu ještě angažovat, zatímco Petr Pithart s Vladimírem Špidlou svůj možný návrat do nejvyšší politiky rezolutně odmítli. Všichni tři hosté vyjádřili znepokojení ohledně současné politické situace v Turecku a řeč přišla i na zastoupení žen v politice.

Záznam superdebaty z obou bloků společně s fotogalerií a reportáží studentské internetové televize UKáčko.tv naleznete níže: