Kristýna Švárová , studentka Institutu politologických studií FSV UK, senátorka Akademického senátu Univerzity Karlovy, bývalá stážistka v Senátu PČR.

“IPS mi především dal spoustu skvělých přátel. Za to jsem nesmírně vděčná, protože vím, že jsou to přátelství na celý život. Vedení Akademické sekce PK FSV UK bylo pro mě nedocenitelnou intenzivní zkušeností jak v profesním, tak v osobním životě. Bylo skvělé sledovat, jaké úžasné věci jako studenti společně dokážeme! Díky tomu jsem si uvědomila, že mě naplňuje práce s lidmi a baví mě hledat nové talenty. I proto jsem si vybrala stáž v recruitmentu v nadnárodním korporátu. Co mi IPS vzalo? Snad jenom představy o tom, kolik toho průměrný student politologie dokáže vypít.”

“IPS a PK mi rozhodně dopomohlo k tomu, že jsem se dostala k pracovním příležitostem na ministerstvu, stáži v Senátu či práci v nadnárodní korporaci. Studujeme obor, který nabízí spoustu skvělých možností na uplatnění, ale na druhou stranu nemůžeme čekat, že nám všechno spadne do klína. Příležitostí je spoustu, ale musíme jim jít naproti. IPS nabízí stáž v praxi, mentoring program, to jsou skvělé odrazové můstky, jak získat první zkušenosti. Sama jsem to tak udělala. A při každém interview o stáž/práci jsem zužitkovala své zkušenosti i z PK. Ukončené studium či Erasmus má v současné době každý druhý. To, co děláte nad rámec vašeho studia, se skutečně počítá.”

“Pokud bych nyní měla dát nějakou radu studentům bakaláře, bylo by to o PK a aktivitě. Přidejte se do PK a buďte aktivní. Jakkoliv to jde. Pomáhejte na plesech v šatně, noste bannery na debaty vymýšlejte nové úvodky, pomáhejte ostatním studentům se integrovat, … každá práce se počítá. Kouzlo PK je v tom, že všechno se vám jednou vrátí. Jeden rok nosíte skleničky, další rok organizujete celou debatu a za nějaký čas sedíte v Akademickém senátu. Zkušenosti a hlavně přátelé, které v průběhu vašeho studia nasbíráte, už vám nikdo nevezme a vše bohatě zužitkujete v dalším životě. Jak říkal i JFK v USA; „Neptejte se, co může udělat PK pro vás, ale co můžete udělat vy pro PK.“

Humans of IPS je série krátkých rozhovorů se zajímavými studenty, absolventy, vyučujícími a zaměstnanci z Institutu politologických studií FSV UK. Těšit se na ně můžete každou středu odpoledne zde na webu a také na našem Facebooku.

Text: Kristýna Musilová
Foto: Tomáš Kouba