Jakub Dopieralla, absolvent a doktorand na Institutu politologických studií FSV UK.

“Můj nástup na IPS byla vlastně taková z nouze ctnost, vůbec jsem nevěděl, co chci dělat, podával jsem si přihlášku na IPS a na práva, vzali mě na obojí a já se až úplně do poslední chvíle rozhodoval, jaké studium zvolím. Vždycky mě bavila historie a politika, zkusil jsem tedy politologii, byla to taková sázka do loterie, která nakonec trvá už 9 let. Studium bych hodnotil určitě kladně, ať už po obsahové stránce studia samotného, kdy jsem si prošel bakalářským studiem, následně magisterským a teď částečně i doktorandským, tak i po stránce sociální, kterou bych možná ocenil ze všeho nejvíce díky skvělému kolektivu lidí. Mám kamarády napříč různými obory, fakultami a školami a nikde neměli tak dobrý kolektiv lidí jako máme my tady.“

 “Pro doktorandské studium jsem se rozhodl částečně zase díky tomu, že jsem absolutně nevěděl, co chci dělat, ale na druhou stranu se mi líbila myšlenka setrvání na škole v roli učitele a jestli bych někde chtěl učit, tak určitě na vysoké. S touto motivací jsem do toho šel a právě kvůli tomu, že na IPS jsou skvělí lidé i v řadách zaměstnanců, které jsem se poznal již během magisterského studia, začal jsem si říkat, že čím déle bych tady mohl zůstat, tím lépe.” “Směr mého zaměření se začal formovat vlastně už u psaní bakalářské práce, protože tady vyučoval jeden z profesorů, který se zabýval Velkou Británií. Rozhodl jsem se, že budu psát o historii, a proto jsem si vybral právě dějiny vztahů mezi Velkou Británií a Amerikou. Vše to začalo Británií, při psaní diplomové práce jsem se již přesunul na čistě americké téma a na doktorátu tím pokračuji. Dnes se zabývám americkým kongresem. Extrémně mě to baví a několikrát jsem měl možnost tam (USA) i díky škole vycestovat.”

“Kdyby tady na IPS bylo pro mě v budoucnu místo a měli o mě zájem, rád bych zůstal jako klasický učitel. Svou budoucnost určitě vidím v akademické sféře, ve které bych chtěl setrvat, a i kdyby mi to na IPS nevyšlo jako učitelovi, tak bych to zkusil jinde. Celé studium mě za těch skoro 10 let namotivovalo tak, že už se toho nepustím.”

“Chtěl bych opravdu ocenit to, co PK (Politologický klub) za ty roky udělal, jsem jeden ze svědků vývoje tohoto spolku. Když jsem byl ve druhém ročníku bakalářského studia, organizoval se první seznamovací kurz, byl jsem tak mezi prvními lidmi, kteří se podívali do Horního Poříčí. Mimochodem právě můj ročník vymyslel PK hymnu. Politologický klub tvořilo tehdy asi 8 lidí, kteří se scházeli jednou za čas v hospodě a domlouvali se, že by mohli vytvořit nějakou akci, což je naprosto nesrovnatelné s tím, jak to vypadá dnes, kdy potřebujeme rezervovat celou hospodu, abychom se jako spolek vešli, protože nás nemáme absolutně kam dát. Kdyby mi tohle někdo řekl před lety, určitě bych tomu nevěřil.” “Studium na IPS mi vzalo játra. Společenský život si na člověku vždycky něco vybere, takže vzhledem k tomu, jaký životní styl jsem si tady vytvořil, jsem si nejspíše ubral i pár let života, ale o to jsou ty léta intenzivnější. Proto ve výsledku i toto beru pozitivně.”

Humans of IPS je série krátkých rozhovorů se zajímavými studenty, absolventy, vyučujícími a zaměstnanci z Institutu politologických studií FSV UK. Těšit se na ně můžete každý čtvrtek odpoledne zde na webu a také na našem Facebooku.

Text: Michaela Nováčková
Foto: Tomáš Kouba