Aleš Karmazin, vyučující na Institutu politologických studií FSV UK, odborník na čínskou a indickou domácí a zahraniční politiku.
„Nikdo nás vlastně neučí, jak správně učit. Automaticky se předpokládá, že to budeme umět. Takže často dopracovat se vůbec k tomu, aby hodiny měly smysl, je těžký. Zvlášť pokud se snažíme prolomit bariéru přednášek. Když jsem začínal učit, tak jsem se snažil si o tom něco zjistit. Četl jsem dobrou knížku z anglosaského prostředí, ve které se vlastně automaticky předpokládá, že všichni studenti rádi debatují. Což mi přišlo zarážející, protože mám pocit, že to v českém prostředí takhle úplně není.“
„Teďka na FSV učím jenom Čínskou zahraniční a bezpečnostní politiku, ale do příštího semestru chystáme další předmět. Rád bych si tady udělal menší promo. Předmět se jmenuje Politická modernita, má to sice strašně akademickej název, ale chtěl bych na to studenty pozvat, protože ze SISu si to podle mě nikdo chtít zapsat nebude. Bude to ale fakt zábavný! Je to pokus učit obecnější, teoretičtější věci „ne-teoretickou“ formou. Třeba i za využití filmů.“
„Čínsky jsem se učil, tedy průběžně se učím a zase to zapomínám. V Číně jsem byl asi půl roku, v té době jsem uměl poměrně obstojně. Teď jsem ve fázi, kdy z toho trochu vypadávám a nemám úplně disciplínu. Čínština má poměrně lehkou gramatiku, ale problém mi dělá výslovnost a naučit se čtyři různé tóny, toho nejsem dodneška schopnej. Znaky mi ale relativně jdou, myslím, že mám grafickou paměť.“
„IPS mi dalo schopnost kriticky myslet, poznat, že věci mohou fungovat i jinak, ale že jsou i spojitosti mezi prostředími, který jsou hodně odlišný. A na menzu jsem ještě neumřel, takže mi nic zásadního nevzalo. Navíc jsem tady potkal spoustu skvělých lidí.“
Humans of IPS je série krátkých rozhovorů se zajímavými studenty, absolventy, vyučujícími a zaměstnanci z Institutu politologických studií FSV UK. Těšit se na ně můžete každý čtvrtek odpoledne zde na webu a také na našem Facebooku.
Text: Veronika Jetmarová
Foto: Tomáš Kouba