Už v říjnu čekají Českou republiku volby do Poslanecké sněmovny, které ovlivní, jak bude naše země vypadat za 4 roky. A právě o budoucnosti, ale i aktuální situaci diskutovali zástupci politických stran, hnutí a koalic v již druhé superdebatě před volbami do sněmovny pořádané Politologickým klubem FSV UK. Debata se dotkla aktuální diplomatické krize s Ruskem, nového volebního zákona i plánované důchodové reformy. Diskutující představili také své vize, jak získat zpět důvěru občanů ve vládu či jak dostat zemi z ekonomické krize.
V debatě se střetli zástupci politických subjektů, které mají největší šanci překonat pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny. Za vládní hnutí ANO 2011 diskutoval předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, koalici Pirátů a Starostů zastupoval předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Za druhou předvolební koalici SPOLU složenou ze stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL diskutovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, hnutí SPD reprezentoval v debatě jeho předseda a současně také místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura. Dalším diskutujícím byl poslanec a místopředseda KSČM Stanislav Grospič a za aktuálně druhou vládní stranu ČSSD debatovala místopředsedkyně sociálních demokratů a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Debatou provázela absolventka IPS FSV UK a redaktorka Českého rozhlasu Daniela Tollingerová.
Debata začala aktuálním tématem, a to plánovanou cestou Jana Hamáčka do Moskvy a článkem serveru Seznam Zprávy, který zpochybnil její cíle. „S někým, kdo spáchal na našem území teroristický čin se nedá jednat, nemá se tam jezdit. Je to věc, která je na rezignaci,“ uvedla Pekarová Adamová. Zopakovala také, že za výroky o velezradě se neplánuje omluvit. Její slova označila Maláčová za fabulaci. „Byli jsme to my, sociální demokraté, kdo dokázal velmi dobře obhájit suverenitu České republiky,“ řekla Maláčová v souvislosti se srovnáním počtu diplomatů na ruské a české ambasádě. „Dva čeští občané zemřeli. Nebudu hodnotit účel cesty, kterou Jan Hamáček plánoval, ani nebudu používat slova jako vlastizrada, ale ta cesta se uskutečnit měla. Pan vicepremiér nám všem dluží vysvětlení bez mlžení,“ vyjádřil se k aktuální situaci Rakušan.
Říjnové volby budou také probíhat již s novým volebním zákonem, který po lednovém nálezu Ústavního soudu musel být schválen v rekordním čase. Právě proto podle Maláčové neprošel návrh na umožnění korespondenčního hlasování Čechům žijícím v cizině. „Ten zákon zalepuje díru, která zbyla po rozhodnutí Ústavního soudu a korespondenční volba je něco navíc,“ upřesnil Vondráček důvody, v důsledku kterých nebyla korespondenční volba schválena, i přestože její zavedení má vláda v programu. Obavy z korespondenční volby projevili Grospič a Okamura. „Miliony lidí ve Spojených státech ztratily víru v systém a ve férové volby, kvůli korespondenčnímu hlasování. Máme svoje pochyby,“ vysvětlil Okamura.
České vládě podle průzkumu Eurobarometr důvěřuje 19 procent obyvatel, loni to byl téměř dvojnásobek. O tom, jak získat důvěru lidí ve vládu zpět, diskutovali hosté v další části. „Jedním ze základních kroků je potravinová soběstačnost. Signál k podpoře českých zemědělců je nutný,“ odpověděl Grospič na otázku, jakým způsobem by KSČM po volbách obnovila důvěru lidí. „Jestliže se prokáže úplně kolosální střet zájmů, třeba u premiéra a nic se nedělá, to je velmi silně demoralizující. Nelze kázat vodu a pít víno,“ vysvětluje Pekarová Adamová, proč současná vláda důvěru ztratila. Se stejným rčením komentoval situaci i Tomio Okamura, podle něj je třeba více zaměřit pozornost na problémy obyčejných lidí. „Je třeba investovat do lidí, potřebují cítit jistotu. Když to tak bude, zlepší se i pocit z vlády. S odstupem si myslím, že vláda v krizi obstála,“ řekl za vládnoucí hnutí ANO Vondráček.
Moderátorka superdebaty Daniela Tollingerová
Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo důchodovou reformu, která teď čeká na schválení. „Důchody diskutujeme 30 let. Je potřeba dostat důchodovou reformu alespoň do prvního čtení a ne se pořád plácat v prázdných frázích,“ řekla ministryně Maláčová. „Za dnešní důchody nelze žít. Řešením je zásluhový systém, to znamená žádní nezpůsobilí,“ představil Okamura postoj hnutí. Vondráček s Rakušanem souhlasí, že shoda o její podobě by měla nastat napříč politickým spektrem.
Diskutující také představili své plány toho, jak by měla Česká republika řešit ekonomickou krizi a na čem bude potřeba šetřit. „Nechceme zvyšovat daně, naopak. Daňová progrese by byla zcela jednoznačná. Vnímáme, že je v současné společnosti obrovský sociální rozpor,“ vyjádřil se Grospič. Většina zástupců se shoduje na tom, že bude potřeba investovat. Podle některých do vzdělání a chytrých technologií, podle jiných do infrastruktury či pracovních pozic. Debata se dotkla i zvyšování daní, které Česko pravděpodobně čeká. „Pokud nějaké daně budeme muset zvýšit, tak zdaňme to, co lidem otravuje život – těžba nerostných surovin, ekologické daně. Odmítám, že by naše koalice chtěla zvýšit zdanění práce,“ odpověděl Rakušan za koalici Pirátů a Starostů.
V poslední části hosté odpovídali na dotazy diváků. Ministryně Maláčová tak shrnula své představy o zkrácení pracovního týdne. „Češi velkou část pracovní doby nevyužívají produktivně, kdyby byla zkrácená povede to k tomu, aby se produktivita zvedla,“ upřesnila Maláčová cíle změny. Okamura vysvětlil, jak podle něj probíhá zneužívání sociálních dávek. „Dnes se k dávkám dostávají lidé, kteří se cíleně vyhýbají práci. Naopak dávky by měly sloužit těm, kteří se bez svého zavinění ocitli v hmotné nouzi,“ okomentoval důvody, které vedly k návrhu novely zákona. Manželství pro všechny v diskusi podpořili 4 hosté – Rakušan, Maláčová, Vondráček, Pekarová. Proti se postavil Grospič a Okamura.
Text: Anna Hrdinová
Foto: Tomáš Kouba