Politologický klub se zařadil vedle České televize, Českého rozhlasu a DVTV jako další platforma, která uspořádala předvolební debatu zřejmě nejsledovanější dvojice postupující do  2. kola senátních voleb. Pozvání přijala současná poslankyně Miroslava Němcová kandidující za koalici ODS, TOP 09, STAN a LES a Václav Hampl nominován KDU-ČSL, Zelenými, SEN 21 a hnutím Praha sobě. 

zleva: Tomáš Čáp, Miroslava Němcová a Václav Hampl

První otázka byla položena paní poslankyni a týkala se faktu, že v prvním kolem se ji podařilo získat od voličů 48 % hlasů. „Nic není rozhodnuto, hlasy z prvního kola se nepočítají, takže jedeme od nuly a celý ten závod začíná znovu,“ odpověděla Němcová. Tvrdí, že hlavním aspektem jejího výsledku je propojení se s lidmi, kteří ji volili a témata, kterým se věnuje, tedy ochrana demokratických principů, ústavního pořádku a svobody. Otázka na Václava Hampla mířila z druhé strany a to, zda by z dnešního pohledu udělal v kampani něco jinak. „Já si myslím, že klíčové v mé kampani bylo zintenzivnění toho, co jsem dělal celou dobu v Senátu – komunikace s lidmi z našeho obvodu. Snažil jsem se akcentovat některá témata, kvůli kterým chci být senátorem. A tím je zejména nesmlouvavé evropské zaměření, ochrana životního prostředí a vzdělávání.“

Jedním z hlavních témat debaty byla role Senátu, o které se v dnešní době ve veřejném prostoru často polemizuje. Oba diskutující se v této otázce shodli a zdůrazňovali funkci Senátu jako pojistky demokracie. Němcová také podotkla, že jeho další rolí, kterou podle ní vykonává velice pozitivně, je kultivace právního prostředí a právních norem. Hampl na ni navázal: „Náš právní řád je dost složitý a nepřehledný. Já lidem někdy říkám, že jestli chtějí ještě větší džungli v zákonech, tak ať zruší Senát, protože až 57 % všech zákonů bylo za fungování této instituce Senátem opraveno nebo vylepšeno.“ 

Hosté odpovídali také na divácké dotazy. Jedním z nich byla otázka ohrožení demokracie v Maďarsku nebo Polsku. Paní poslankyně vyjádřila znepokojení s tamní situací, a režim pod vedením Viktora Orbána označila za prostředí, ve kterém by sama nechtěla žít. Zároveň podotkla, že je nutné nejdříve zamést si před vlastním prahem a hrozby pro demokracii vnímat i v českém prostředí. Hampl zmínil v tomto kontextu výrok Václava Havla, že nevýhodou demokracie je fakt, že dává velkou moc do rukou svých vlastních nepřátel. „Pokud se ale bavíme o Polsku a Maďarsku, měli bychom se jedním dechem podívat na vlastní dvoreček. A podobně jako paní Němcová vyjádřil podporu paní komisařce Jourové, která se v tomto tématu v rámci Evropské unie angažuje.“

Další z diváckých dotazů se týkal opoziční smlouvy a mířil zejména na Němcovou, která v té době již byla aktivní ve vysoké politice. „Jsem si vědoma toho, že opoziční smlouva tehdy nebyla přijata společností jako řešení. Určitě to nebylo dobré, nepřineslo nám to šťastné období a i její rezidua trvají dlouhá léta. Za tu řadu let, co jsem ve sněmovně, jsem si uvědomovala věci, které jsem nedělala dobře. Důležité je, zda se člověk umí podívat zpět se sebereflexí a něco z toho vyvodit,“ odpověděla poslankyně. Svůj názor na opoziční smlouvu vyjádřil i obhajující senátor: „Já jsem tehdy vnímal opoziční smlouvu jako zradu na voličích. Problém byl, že dvě strany, které se před volbami silně vymezovaly, se najednou spojily. Myslím, že to přispělo k jisté deziluzi lidí z demokratické politiky a zhoršení důvěry občanů. A z toho jsme se pořád úplně nevymanili.“ 

Celý záznam debaty můžete zhlédnout na Youtube kanále Politologický klub FSV UK.

Text: Lucie Hegerová
Foto: Tomáš Novotný