Konflikt v Sýrii a Libanonu, který od roku 2015 periodicky plnil zprávy, jako by neexistoval, zatímco se skoro všechna pozornost médií soustředí na koronavirovou krizi.
Mají na sebe tato dvě témata nějaký vliv? Co je pro reportérku nejdůležitější při cestě do oblasti konfliktu? A jaký má válka vliv na život a rodinu novinářek? O tom a mnohém dalším jsme debatovali s válečnými reportérkami Lenkou Klicperovou a Markétou Kutilovou.
Našimi hosty byly válečné reportérky na volné noze, které pravidelně jezdí do válečných zón, kam se jiní lidé nevydají. Jejich nejznámějšími tématy jsou válka proti Islámskému státu a válka v Sýrii. Společně vydaly knihy Islámskému státu na dostřel I. a II. a také knihu o příbězích civilistů ve válečných konfliktech s názvem Ve válce. Mimo jiné spolu po první cestě do Sýrie založily veřejnou sbírku SOS Kobaní. Ale ještě předtím než spolu začaly pracovat, obě už za sebou měly bohatou novinářskou kariéru.
Lenka Klicperová začínala svou kariéru jako zpravodajka a později šéfredaktorka časopisu Lidé a Země. Pracovala v řadě afrických zemí (Namibii, Keni, Burkině Faso, DR Kongo a dalších) a z těchto cest kromě řady reportáží vznikla také kniha Afrika z nás, které je spoluautorkou. Spolupracuje mimo jiné s časopisem Reflex a pořadem Reportéři ČT a v roce 2018 byla zařazena českou verzí časopisu Forbes na seznam inspirativních osobností pro tento rok.
@kutka18: Spousta lidí považuje v oblasti Blízkého východu za důvěryhodné médium např. Al-Jazeera. Je ale nutné si uvědomit, že je to katarské státní médium a v Kataru je velmi silné muslimské bratrstvo, které ovlivňuje vysílání ve svůj prospěch.
— Politologický klub (@pkfsvuk) April 30, 2020
Markéta Kutilová v roce 2012 získala post redaktorky Lidových novin. Jako novinářka působila v mnoha afrických i asijských zemích. Působila jako projektová koordinátorka na zahraničních misích Člověka v tísni (v Iránu, na Srí Lance a Haiti). V Demokratické republice Kongo zakládala projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem. Spolupracuje s Reportéry ČT, Reflexem a Alarmem, své články publikuje v řadě dalších českých médií.
Dotkli jsme se témat, která hýbají světem i osobních pocitů a zážitků. Zastihli jsme dámy těsně po natáčení reportáže o koronavirové pandemii, a tak první otázka přirozeně směřovala na toto téma. Reportérky vyjádřily názor, že média nebezpečí příliš nafukují. Společnost by podle nich měla přijmout nutná opatření k ochraně ohrožených a poté se začít vracet k normálu. Poté přišla řeč na jejich působení na Blízkém východě a v Africe. Markéta se svěřila, jak její práci vnímá její dcera, Lenka popsala, jaké to je být ve válečné zóně. V druhé polovině debaty přišla řada na dotazy od diváků, které se týkaly řady témat – migrace, žurnalistiky, Islámského státu a dalších.
Děkujeme všem, kteří se debaty zúčastnili a pro ty, kteří ji neviděli, můžete zhlédnout záznam na našem YouTube kanálu.
Text: Jan Parušev