Prezidentské volby nás čekají už na začátku příštího roku. V těchto posledních měsících se tedy kandidáti na prezidenta snaží získat nerozhodnuté voliče a to například pomocí předvolebních debat. Minulou středu proto Politologický klub Fakulty sociálních věd UK společně se spolkem Mladí občané pořádal na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy předvolební superdebatu. Pozvání odmítli kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel, naopak přijali Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Josef Středula a Karel Janeček. Moderátorka Marie Bastlová se nebála klást těžké otázky a v debatě rozebrala například prezidentské pravomoci, priority kandidátů nebo jaké kroky by podnikly v potenciálních situací do kterých by se v úřadě mohli dostat. 

Prezidentská superdebata se konala na půdě Právnické fakulty UK v rámci festivalu Noc Fakulty

Atmosféra v největší přednáškové místnosti Collegium Maximum byla už před debatou velmi živá. I ti, kteří přišli půl hodiny před začátkem debaty si již nemohli sednout a mnoho lidí se na debatu ani nedostalo a tak sledovali živý přenos na chodbě. Ostatní, kteří se dovnitř zvládli dostat hledali místa k sezení všude možně, většina lidí stála. Není náhodou, že největší potlesk při uvítání získala Danuše Nerudová, která sama před debatou poznamenala, že se moc těší, protože se na univerzitní půdě cítí dobře. Při debatě například zdůraznila, že kromě hrozby Ruska nesmíme opomíjet bezpečnostní riziko, které představuje Čína. Prozradila, že by jako prezidentka vetovala zákon pouze z důvodu, že by ohrožoval bezpečnost země nebo by se rozcházel s demokratickými principy. „Potřebujeme prezidenta, který by měl chápat, že budoucnost této země je v mladé generaci,“ poznamenala Nerudová.

Dalším kandidátem na prezidenta, který přijal pozvání byl Josef Středula. Ten zdůraznil, že je potřeba zlepšení spolupráce mezi prezidentem, vládou, poslaneckou sněmovnou a senátem. Pokud je k tomu potřeba změna zákonu, tak se chce touto cestou vydat a pokud je k tomu potřeba myšlenková změna společnosti, tak o to také usilovat, i když je to cesta delší. Středula také musel čelit těžkým otázkám od moderátorky, která se ho ptala na jeho schůzku s momentálním prezidentem České republiky Milošem Zemanem, který Středulu ve volbách podporuje. Středula se bránil, že na schůzce se o tomto přímo nebavili a to, že prezident podporuje právě jeho a také Andreje Babiše se dozvěděl, když to Zeman oznamoval. Těžkým dotazům neušel ani od publika. Jeden z účastníků se ho ptal na jeho motivaci ke kandidatuře, když podle předvolebních průzkumů nemá momentálně šanci. Moderátorka se ho poté zeptala napřímo: „není vaše kandidatura zbytečná, po oznámení kandidatury Andreje Babiše?“ Středula odpověděl, že vzhledem k tomu, že se na debatě nachází Marek Prchal, tak nemůže popisovat, jak by ukradl Babišovy voliče. Myslí si, že je dobrou alternativou pro středolevicové voliče a zdůraznil, že on rozhodně není Andrej Babiš a má sebevědomí, že by mohl vyhrát. 

Podobnou otázku, zda si ve volbách věří, dostal také Marek Hilšer. Ten podotkl, že podle průzkumů na tom není špatně. Prezidentské volby jsou podle něj hodně o kouzlu osobnosti a podvědomém rozhodování a byl by rád, kdyby neměla na volbu prezidenta takový vliv reklama a marketing. Věří si, protože ve výsledcích minulých prezidentských voleb se ukázalo, že má širokou podporu v rámci celé České republiky a nejen ve velkých městech. Dále při debatě prozradil, že by například respektoval úzus při jmenování vlády a bral by tedy ohled na vítěze voleb, také spíše místo vetování zákonů by se snažil posouvat je rychleji dopředu. Do úřadu kancléře by dosadil ženu, z kontextu vyplývá, že by se pravděpodobně jednalo o jeho manželku. 

Mezi kandidáty, kterým aktuální průzkumy veřejného mínění nedávají velké šance na úspěch je i podnikatel Karel Janeček. Ten si myslí, že jeho aktuálně slabá pozice v průzkumech je pro něj výhodou, jeho šance na zvolení jsou naopak velmi vysoké a v příštích průzkumech již bude na čtvrtém místě. Dále ubezpečil posluchače, že je čestný, mluví jedině pravdu a obklopuje se pouze lidmi, kteří sdílejí ty nejvyšší lidské hodnoty jako svobodu, pravdivost, zodpovědnost a respekt. Těmi by se obklopil i v případě zvolení prezidentem, ale nikoho konkrétněji nejmenoval. Ústavní soudce by jmenoval na základě konzultací s blíže nespecifikovanými experty na ústavní právo, kterým důvěřuje. Karel Janeček dále během celé debaty několikrát zdůraznil, že zásadní hodnota je pro něj svoboda slova, proto by prý vetoval případný zákon o dezinformacích, který nyní připravuje ministerstvo vnitra i jakýkoliv jiný zákon omezující svobodu slova. 

Další prezidentský kandidát, současný senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer působil zkušeným a sebevědomým dojmem. Nastínil, že od svého kancléře bude vyžadovat trestní bezúhonnost, bezpečnostní prověrku a profesionalitu. Jméno neprozradil, ale slíbil, že ho zveřejní v pravý čas před volbami. Vysvětlil, že respektuje naše státní zřízení, tj. parlamentní republiku, a proto nepovažuje za vhodné, aby prezident zákony schválené v poslanecké sněmovně korigoval. K prezidentskému vetu by se proto uchýlil pouze v extrémních situacích, které by ohrožovaly suverenitu nebo bezpečnost našeho státu. Moderátorka se ho doptala i na jeho postoj k sňatkům stejnopohlavních párů a k adopci dětí těmito páry. Podle jeho osobního přesvědčení je manželství založeno na vztahu muže a ženy, pokud by ale takovýto zákon prošel sněmovnou, podepsal by ho, protože respektuje parlamentní většinu. Na rozdíl od svých smířlivějších kolegů zaujal velmi silné stanovisko při dotazu, v jakých případech Miloš Zeman ve svém funkčním období porušoval Ústavu České republiky. Vyjmenoval sedm konkrétních případů a prohlásil, že by zvládl vymyslet i další, kdyby měl více času. Za tento výčet sklidil potlesk a také jízlivou poznámku od kandidátky Danuše Nerudové: „Proč tedy příslušný senát, jehož je členem, nekonal?“ 

Debata se většinu času nesla v přátelském duchu a kultivovanosti. Kandidáti si neskákali do řeči a na prohlášení svých soků reagovali spíše sporadicky. Každý z kandidátů dostal dostatečný časový prostor k odpovědím a jen málokdo byl napomenut, aby svoji odpověď zkrátil. Mohlo se zdát, že Danuše Nerudová a Pavel Fischer dostali více času, ale bylo to spíše tím, že oba využívali naplno možnosti vysvětlovat svá stanoviska, zatímco jejich konkurenti odpovídali spíše stručně. Marie Bastlová pokládala kandidátům i nepříjemné otázky, přesto se na ně všichni kandidáti snažili poctivě odpovídat a nebyli jsme svědky žádných osobních útoků. Zda to bude stejné i v následujících předvolebních debatách je otázkou. 

Text: Eliška Drobná, Ondřej Váchal
Foto: Anna Ryšavá