hdr

Francouzské prezidentské volby

Dne 21. března 2017 se konala další ze zajímavých debat pořádaných Politologickým klubem FSV UK, tentokrát na téma francouzské prezidentské volby. Pozvání přijali Kateřina Etrychová, reportérka České televize, Pavel Fischer, bývalý velvyslanec ve Francii, a docent Michel Perottino, politolog z Institutu politologických studií FSV UK.

První otázka se týkala probíhající předvolební kampaně a tím, jak konkrétně funguje. Kateřina Etrychová upozornila, že v kampani figuruje i téma možného konce páté Francouzské republiky. Podle ní by měl mít prezident v novém systému menší moc. Michel Perottino uvedl, že na začátek pravé kampaně stále ještě čekáme. Pavel Fischer poukázal na problém, že francouzská justice je momentálně příliš závislá na politice.

Dalším probíraným tématem byla uplynulá debata všech prezidentských kandidátů. Veřejností byl nejpříznivěji vnímaný Emmanuel Macron, v očích Michela Perottina z ní ovšem nevyšel jako vítěz. Podle Kateřiny Etrychové byl o dost výraznější Jean-Luc Mélenchon. V dalším průběhu se debatující na Univerzitě Karlově věnovali volebním programům některých kandidátů nebo probíhajícím politickým kauzám.

Prostor pro dotazy dostalo pochopitelně též publikum. První se týkal hypotetické představy, zda by měl dosavadní prezident François Hollande v případě kandidatury šanci na obhájení mandátu. Dále diváky například zajímalo, koho by volili samotní hosté debaty či kdo přesně může za pokles popularity Françoise Fillona.

Pohled na záznam z debaty a vyslechnutí názorů přizvaných hostů může s odstupem času působit zajímavě zejména v porovnání s konečnými výsledky francouzských voleb.

Autor: Jan Hvězda

Níže můžete shlédnout záznam debaty nebo si prohlédnout fotografie