S blížícími se volbami se značně vyhrocuje politický diskurz. Několik vypjatých momentů jsme mohli sledovat i v rámci předvolební debaty pořádané Politologickým klubem a Studentskými listy, do které přijali pozvání zástupci mládežnických organizací sedmi největších kandidujících subjektů. Za koalici SPOLU to byla členka Mladých občanských demokratů Andrea Adámková, za koalici Pirátů a STAN předsedkyně Mladého Pirátstva Georgia Hejduková, za KSČM člen Komunistického svazu mládeže Arťom Korjagin, za SPD člen Mladých Espéďáků Martin Malášek, za ANO předsedkyně Mladé ANO Markéta Plesníková, za ČSSD předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych a za hnutí Přísaha David Žofka. Debatu moderoval Jan Volenec a Filip Svoboda.
Podle průzkumu agentury Ipsos roste počet lidí do 26 let, kteří bydlí u rodičů a bojí se, že nebudou mít na vlastní bydlení finanční prostředky. První otázka debaty tedy mířila k možnému řešení této situace. Andrea Adámková zdůrazňovala nutnou podporu spolupráce mezi investory a developery a také snížení daní na výstavbu a rekonstrukci bytů. „Bydlet neznamená jen vlastnit byt. Existují také formy komunitního bydlení, družstevního bydlení nebo nájmu. Ne všichni mladí lidé chtějí mít hned svůj byt,” doplnila Plesníková. Předsedkyně Mladého Pirátstva zdůraznila, že dle jejich programu by se měla situace řešit zejména pozitivní motivací investorů a developerů a jejich spoluprací se státem, případně samosprávnými celky.
Dalším tématem, kterému se debata věnovala, bylo školství. „Přísaha má ve svém programu zavedení garance kvality školství v celém Česku. Jak je možné tohoto dosáhnout?” mířila otázka na Davida Žofku. “Například zavedením osnov, které jsou dnes volné,” odpověděl. Lukáš Ulrych poté doplnil, že v České republice není možné osnovy sjednotit, protože v našem systému pracujeme s rámcovými vzdělávacími plány. A jako další problém vnímá fakt, že jestliže je alespoň jeden z rodičů absolventem vysoké školy, má jeho dítě o 250 % větší šanci, že bude vysokoškolákem také.
Martin Malášek považuje za nejdůležitější téma ve školství inkluzi. „To je ta věc, která zarazila hřebíček do rakve českému školství. Děti, které byly přesunuty ze zvláštních škol do klasických, nedosáhnou na stejnou úroveň vzdělávání a budou vždycky poslední,” doplnil. „V něčem máte pravdu, ale to co říkáte, je propaganda,” oponoval Ulrych. „Z výzkumů vyplývá, že zapojení dětí do klasický škol je může táhnout nahoru. Neplatí to všude, ale nelze házet všechny do jednoho pytle,” dodal.
Tématem, které rozdělilo i zástupce mládežnických organizací ze současné vládní koalice, byl covid. „30 tisíc mrtvých je veliký neúspěch a tragédie. A bylo to způsobeno tím, že se náš koaliční partner snažil v září před volbami nahnat politické body,” prohlásil Ulrych z Mladých sociálních demokratů. Naopak na faktu, že dlouho zavřené školy byly a stále jsou obrovským problémem, u kterého zatím nevidíme veškeré důsledky, se shodli všichni debatující. „Já nejsem odborník na zdravotnictví a nevím, jak zabránit tomu, aby hrozně moc lidí umřelo na pandemii, ale očividně ti lidé, kteří vedli tuto zemi, jsou na tom stejně jako já a taky to neví,” dodal Korjagin.
Řeč přišla také na životní prostředí a s tím související elektromobilitu. Hejduková zdůraznila, že je v této fázi nutné zejména posilovat infrastrukturu, která je pro využívání elektromobilů nutná. Zástupkyně za Mladé ANO ještě připomněla plán, ve kterém by se Česká republika mohla stát jedním z výrobců baterií do elektromobilů, z čehož by plynula nová pracovní místa i příjmy. Korjagin ještě doplnil: „Já si nemyslím, že jsou elektromobily nějaká ekologická spása. Měli bychom se také zamyslet, kde se vyrábějí, kdo těží ty suroviny a jestli třeba za tu naši evropskou čistou ekologii neplatíme potem a krví lidí ve třetím světě.”
V poslední části debaty byl prostor pro dotazy z publika a od sledujících. Jeden z nich mířil na všechny hosty a jeho autor se ptal, jak by zástupci jednotlivých organizací motivovali mladé lidi k učebním oborům. Adámková označila za klíčové propojení s praxí. Hejduková a Korjagin ještě zdůraznili potřebu zvyšovat prestiž a atraktivitu těchto oborů.
Text a foto: Lucie Hegerová