ikona

Americké prezidentské volby 2016

I v listopadu pokračuje Politologický klub ve své akademické činnosti a uspořádal debatu na téma amerických prezidentských voleb. Ta proběhla 16. 11. v budově Institutu ekonomických studií v Opletalově ulici. Pozvání klubu přijal exministr zahraničních věcí a bývalý senátor Alexandr Vondra, redaktor deníku Newsweek Česko Daniel Anýž a vedoucí Katedry amerických studií na IMS Kryštof Kozák.

Úvodní otázka moderátora Jakuba Vika se týkala celkového dojmu z voleb i jejich výsledku. Alexandr Vondra řekl, že vnímá volby jako vzpouru společnosti proti politické korektnosti. Anýž zdůraznil největší chybu Hillary Clinton – nebyla podle něj totiž pozitivní kandidátkou a tak nedokázala u svých podporovatelů vzbudit potřebné nadšení. Kozák zmínil, že demokratickou kandidátku volilo překvapivě málo žen.

„Ukázalo se, že strach a nenávist jsou silnější než konzistentní racionální program,“ dodal.
Hosté dále debatovali o tom, zda není na místě revize volebního systému, který straní zejména menším státům. Podle Vondry není důvod ke změně, a jelikož mají republikáni nyní ve své moci všechny klíčové instituce, změna systému se v nejbližší době konat nebude.

„Systém je nastaven tak, aby většina nemohla převálcovat většinu. Byl vytvořen především republikány. Ke změně systému by byla potřeba podpora pětatřiceti států. V současnosti jich to chce deset,“ doplnil Vondru Anýž.
Poslední otázka moderátora směřovala na vnímání budoucího prezidenta Trumpa a jeho výkonu úřadu. Pro Anýže představuje zvolení Trumpa především jistotu, že nebude ratifikována dohoda TTP a problémy u vyjednávání či dodržování dalších mezinárodních smluv. Vondra zmínil, že Trumpova správa bude mít rysy realpolitiky.

„Bude to tvrdé. Něco za něco. Politika bude o zájmech. Nejdůležitější bude nejlepší nabídka,“ uvedl také.

Kryštof Kozák řekl, že jej zvolení Trumpa nepotěšilo a překvapilo. V nadsázce také zmínil svůj návrh na záchranu Trumpova prezidentství – totiž zaměření pozornosti na měsíc, kde by Spojené státy mohly postavit základnu.

Následovaly otázky z publika. Mluvilo se o možném konci republikánské strany, případné kandidatuře Ivany Trumpové na post velvyslankyně v ČR či vyměňování hlasů mezi voliči napříč státy.
Na závěr hosty čekal zasloužený potlesk plné auly. V debatě zaznělo mnoho trefných postřehů i zajímavostí z amerického prostředí, jako například popis rozdílů mezi americkým venkovem a velkoměsty.
Pokud máte zájem o politiku a světové dění, sledujte Politologický klub na sociálních sítích, kde budeme o následujících debatách včas informovat!

Autor: Jan Spousta
Editorka: Majdaléna Fajtová