Tomáš Novotný, absolvent Institutu politologických studií FSV UK, vedoucí PR sekce Politologického klubu v akademickém roce 2020/21, Social Media Manager Univerzity Karlovy, komunikační pracovník 4EU+ Alliance, studentský ambasador EU Careers.

„Kdyby se mě někdo zeptal, co mi dal Politologický klub a studium na IPS, tak je to zejména know-how. Zjistil jsem, jak funguje život a vlastně i politika, že se člověk musí naučit dělat kompromisy a někdy ustoupit a taky musí vědět, co kdy a kde udělat. Studium na IPS mě doslova připravilo na dospělý život.“

„Já jsem vlastně od začátku směřoval trošku do oblasti mezinárodních vztahů a diplomacie, ale zjistil jsem, že mě baví PR a někteří by řekli, že mi to docela i jde. Je skvělý dělat to, co tě baví. A to bych chtěl vlastně všem doporučit, ať si najdou to, co je baví a dělají to. V současnosti spravuju sociální sítě Univerzity Karlovy a v mezinárodním měřítku jsem 4EU+ communication officer. Aliance 4EU+ je hrozně zajímavý projekt a Univerzita Karlova je jedním ze zakládajících členů. V rámci aliance studenti můžou vyjet na krátkodobý nebo i dlouhodobý výjezd na Erasmus.“

„PK jako spolek mě hrozně nadchnul. Seznamovák byl super, já se do PK přidal a hned v říjnu se účastnil Superdebaty, kde byl Paroubek, Nečas a Špidla. Studentské spolky jsem vždycky viděl pouze ve filmech a seriálech, ale pak jsem zjistil, že něco takového funguje i u nás. Můžeš studentům pomáhat a věnovat svůj volný čas vytváření zajímavých akcí, které pak ocení nejen studenti, ale i široká veřejnost. Vzpomínám si, když jsme v Centru architektury a městského plánování pořádali debatu se Zdeňkem Hřibem, Jankem Rubešem, Osamou Okamurou a Kristinou Ullmannovou, já viděl tu plnou místnost a říkal jsem si: „Wow, my jsme hustý, že se nám tohle povedlo.“

„Pamatuji si den, kdy se pořádala akce Posnídej se studenty FSV, v pohodě jsme si tam jedli fazolky a párky a najednou jsme zjistili, že se zavřely vysoké školy a sakra co budeme dělat. I přes pandemii covidu jsem ale kandidoval do vedení PK na vedoucího PR sekce a dostal jsem se. Vím, že jsme se snažili dělat hrozně věcí online. Začali jsme dělat online debaty, ještě když to nebylo cool, takže jsme byli mezi prvními. Zvládali jsme, jak Facebook živě, tak Instagram, to bylo hustý. Strašně nám to pomohlo se zorientovat se v online prostředí, zjistili jsme, co Zoom umí a co neumí. Dělali jsme PK cvičení, to byla sranda, že se banda lidí potkala na Zoomu a společně jsme cvičili. Nebo když jsme pořádali na začátku pandemie covidu debatu o pomáhání, dobrovolnictví a jak se zapojit, PK šilo roušky. Ten spolek je boží a já jsem hrozně rád, že ho covid nezlomil, to by mě hrozně mrzelo.“

„EU Careers, to je dobrovolná činnost. Mojí prací je informovat studenty o možnostech stáže a zaměstnání v institucích EU. V České republice je strašně málo lidí, kteří ví o tom, že ten vzdálený Brusel vlastně není tak vzdálený a je možnost vydat se touto cestou. Umožnilo mi to potkat se se strašně zajímavými lidmi. Mluvil jsem takhle s paní eurokomisařkou, Věrou Jourovou, a povedlo se mi uspořádat největší akci na propagaci EU Careers v Čechách. Byla to vlastně celorepubliková celodenní konference, jmenovalo se to Kariéra v EU a teď plánuji další aktivity.“

Text: Tereza Pištorová
Foto: Marianna Klimundová