Americké prezidentské volby jsou jednou z nejvýznamnějších událostí politického světa. I proto se Politologický klub Fakulty sociálních věd rozhodl společně s Klubem mladých politologů z VŠE uspořádat 20. října debatu s názvem Who Will Shut Up? Americké prezidentské volby 2020. Kvůli koronavirové pandemii probíhala debata formou online streamu.

Pozvání přijali čtyři hosté – novinářka Jana Ciglerová, diplomat Petr Kolář, politický komentátor Roman Joch a politolog Jakub Dopieralla. Debatou provázel Jakub Vik. Hlavními tématy bylo ohlédnutí se za končícím Trumpovým mandátem, vliv pandemie na předvolební kampaně hlavních kandidátů Joea Bidena a Donalda Trumpa, případně i na výsledky voleb, celková předvolební nálada v USA nebo degradace americké politické kultury.

Celou debatu zahájila Ciglerová popisující náladu v USA a zájem lidí o volby, který srovnávala třeba s uplynulými senátními a krajskými volbami v Česku. „Ptala jsem se lidí. Několikrát se mi stalo, a to z obou táborů, že voliči volí poprvé. Lidé mají pocit, že jejich hlas může rozhodnout. Chtějí se účastnit. K volbám přišlo více lidí než před čtyřmi lety. Je to zhruba o 10 % více. Ten zájem o volby je letos enormní,“ popisovala novinářka své dosavadní dojmy z Floridy, kde momentálně sleduje volby pro Deník N.

A jaký vliv má pandemie koronaviru na volby? „Lidé přišli volit (osobně přímo na volební místa, pozn. red.) proto, že chtěli, aby byl jejich hlas započítaný. Chodí v předtermínech, aby nestáli fronty,“ líčí situaci z Miami. Přesto však často pozorovala i několikahodinové zástupy, ve kterých voliči skutečně trpělivě čekali na možnost vyjádřit svůj názor.

Politický komentátor Joch je přesvědčený, že pokud bude pandemie koronaviru někomu ku prospěchu, vyjde z toho lépe Joe Biden a to z důvodu strategie jeho volební kampaně.

Po krátkém shrnutí aktuálního průběhu voleb se chopil slova politolog Dopieralla. Ten odpovídal na druhou položenou otázku. A sice, jak hodnotí dosavadní Trumpovo prezidentské působení. Podle Dopierally se do něj promítá hlavně černobílý postoj lidí. „Hodnotíte ho (Trumpa, pozn. red.) podle toho, k jaké straně náležíte nebo s jakou stranou ideologicky souzníte. Pokud je člověk republikánem, konzervativcem, je tam spousta věcí, které bude hodnotit pozitivně. Ať už je to Trumpovo jmenování ideologicky souznících soudců, ať je to v oblasti daňové,“ jmenoval Dopieralla konkrétní příklady. „Pak je tu samozřejmě i ta druhá strana mince. Pokud jste demokrat, máte toho málo co hodnotit pozitivně. To, jak se na to koukají nezávislí voliči, to uvidíme v den voleb. Nicméně dá se říct, že z hlediska objemu nějaké významné legislativy, která byla schválena během těch čtyř let Trumpovy administrativy, mluvíme o menším počtu zákonů,“ vysvětloval politolog.

„Já ten výkon prezidenta Trumpa hodnotím jako mizerný,“ uvedl Kolář v reakci na stejnou otázku. „Z mého pohledu je to smutné, kam se politika země, která je garantem mezinárodní bezpečnosti, demokracie a svobody ve světě, dostala. Prezident Trump je pro řadu přesvědčených demokratů jakousi karikaturou, klaunem. A to neprospívá ani reputaci Spojených států ve světě. Ten obrovský vklad, který do euroatlantických vztahů dávali jeho předchůdci, tak ten se do jisté míry pokazil,“ řekl Kolář, který právě v USA mezi lety 2005–2010 působil jako velvyslanec Česka.

„Před těmi čtyřmi lety jsem se domníval, že Donald Trump je psychicky nezpůsobilý být prezidentem Spojených států. O to více mě překvapilo, že politika jeho vlády byla mnohem lepší, než jsem se obával. A to jak domácí, tak zahraniční. Splnil sliby, které dal svým voličům,“ hodnotil Trumpovu administrativu zase v trochu jiném světle politický komentátor Joch. „Je téměř zázrakem, že člověk, který je takhle nevzdělaný a nedisciplinovaný, měl, alespoň vůči mému očekávání, až tak dobrou domácí a zahraniční politiku.“

Hosté dále diskutovali o vlivu Trumpovy zahraniční politiky na šance obhajoby jeho mandátu. Jedním z témat byl také předvídaný těsný výsledek voleb a jakou dohru bude mít u amerických soudů. Diskutující také rozebírali radikalizaci a rozpolcenost americké společnosti v posledních letech, jaká je jejich příčina a jak ovlivní volby celospolečenskou náladu do budoucna.

Text: Kristián Perlín

Montáž: PKFSVUK