Za dozvuků koronavirové krize uspořádal Politologický klub již třetí online debatu na velmi ožehavé téma posledních týdnů, a to nepokoje v USA. Různé protesty a demonstrace probíhající nejen na území Spojených států plní přední stránky novin po celém světě a téměř každý o nich minimálně slyšel. Nejen o jejich důsledcích ale i příčinách jsme 15. června 2020 skrze náš facebookový profil diskutovali.

Jedním z hostů naší debaty byl Petr Boháček, analytik Výzkumného centra AMO, který se specializuje na transatlantické vztahy, kosmické aktivity a politiku Spojených států, a absolvent bezpečnostních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Jako další debatující vystoupil afroamerikanista Jan Beneš, vyučující na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, jehož oborem není jen afroamerická literatura, ale i kultura či historie. V neposlední řadě přijal naše pozvání politolog Jan Charvát, vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Je zároveň odborníkem na politický extremismus a jeho související témata (krajní pravice, krajní levice, subkultury a rasismus) a dlouhodobě spolupracuje s neziskovým sektorem ohledně problematiky již zmíněného extremismu.

Smrt 46letého Afroameričana George Floyda rozhýbala svět. Na sociálních sítích a v médiích v posledních týdnech naprosto přehlušila tato událost koronavirovou krizi. Jak jsou schopna média prezentovat a předávat nám objektivně informace o situaci ve Spojených státech? Máme reálný obrázek o tom, co se skutečně děje nebo nám chtějí média ukázat jen to „největší drama“? Takzvaný over policing se stává čím dál tím větším problémem v moderní USA. Jaké jsou jeho další projevy a jak ovlivňuje život občanů?  Nejen na tyto otázky najdete odpovědi v naší debatě, jejíž záznam můžete zhlédnout na Youtube kanále Politologický klub FSV UK.