V prostorách Kampusu Hybernská uspořádal ve čtvrtek 18.června 2020 Politologický klub při FSV UK ve spolupráci s Peace Research Center Prague debatu o situaci v Severní Koreji. Debatu mohli diváci sledovat i z pohodlí domova díky živému vysílání na Facebooku a Instagramu Politologického klubu. Diskutovali jsme nejen o politické situaci v KLDR, ale také o běžném životě jejích obyvatel či o ekonomické situaci.

Hosté debaty byli Michal Smetana, pedagog na FSV UK a koordinátor univerzitního centra Peace Research Center Prague, jehož výzkumnými oblastmi jsou především bezpečnostní studia (jaderné zbraně) a mezinárodní vztahy. Pozvání přijal také Michal Kolmaš, expert na bezpečnost ve východní Asii a japonskou zahraničí politiku, působící na katedře asijských studií Metropolitní univerzity v Praze. Tuto dvojici doplnila koreanistka a odbornice na KLDR Nina Špitálníková, členka výzkumného týmu Peace Research Center Prague, která absolvovala několik studijních pobytů v Severní i Jižní Koreji.

Diskutující pokryli celou řadu zajímavých témat. Nedávné spekulace o špatném zdravotním stavu Kim Čong – una hosty zavedly na otázku případného nástupnictví a roli jeho mladší sestry v severokorejské politice. Dalším z témat byla současná zahraniční politika KLDR a vztahy se sousedními zeměmi, s čímž souvisí i bezpečnostní politika a jaderné zbraně. Nina Špitálníková se s námi podělila o osobní zkušenosti s životem a režimem v Severní Koreji. Rozmanité dotazy z publika se týkaly mnoha dalších témat – osudy severokorejských uprchlíků, postavení žen v KLDR či život obyčejného občana v zemi ovládané totalitním režimem.

Text: Majda Hynčíková